Telefon: +48 505 751 311 E-mail: tlumacz@przysieglyukrainskiego.pl

Blog

Wielu z nas korzysta z usług notariusza w celu rozwiązania szeregu kwestii prawnych. Co w przypadku, kiedy musisz udać się do notariusza, a nie znasz wystarczająco dobrze języka polskiego? W tym artykule dowiesz się jeszcze więcej na ten temat.

Якщо ви плануєте їхати відпочивати за кордон з неповнолітньою дитиною, або взагалі вирішили переїхати до іншої країни, ця стаття допоможе вам краще зорієнтуватися у питаннях документації та правил про які варто пам’ятати.

Що робити, якщо хтось з рідних чи знайомих помер у Польщі? Куди звертатися та на яку допомогу можна розраховувати, читайте далі у статті.

Jako że Ukraina bezpośrednio sąsiaduje ze wschodnią granicą Polski, jest popularnym miejscem wyjazdów dla Polaków. Ponadto, niedaleka lokalizacja pozwala na przekroczenie granicy samochodem. By podróż przebiegła pomyślnie i bezstresowo warto omówić dotyczące jej kwestie prawne. W takiej sytuacji należy skompletować kilka dokumentów, w zależności od tego, kto jest właścicielem pojazdu.

Intonacja – to metodyka mówienia, zbiór melodycznych i rytmicznych komponentów mówienia, do których należy:

- intensywność mówienia;

- trwałość mówienia;

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

To zaszyfrowany, przypisany do konkretnej osoby, uwierzytelniony podpis, do wykorzystania którego wystarczy odpowiednie oprogramowanie, certyfikat oraz nośnik.

Jak długo obowiązuje prawo jazdy obcokrajowca w Polsce

Odpowiednio do informacji wskazanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - obcokrajowiec, jaki ma zamiar pozostać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż sześć miesięcy, jest zobowiązany wymienić zagraniczne prawo jazdy na polski dokument uprawniający do kierowania pojazdami.

Aposille to rodzaj poświadczenia dokumentu, sporządzony w jednym państwie, który daje możliwość legalnego użycia go w drugim kraju, bez dodatkowych legalizacji. Nadanie klauzuli (pieczęci) apostille to nic więcej jak stwierdzenie autentyczności dokumentu.

Krytyka literacka to jedna z trzech gałęzi literaturoznawstwa. Głównymi zadaniami ukraińskiej krytyki literatury jest analiza sztuki w połączeniu z interesami społeczeństwa. Charakterystycznymi dla niej gatunkami literackimi są: artykuł, dialog, esej, recenzja, portret literacki, reportaż, wywiad, felieton, traktat, manifest. Rola samego autora-krytyka literatury, polega na połączeniu zadań, jakie stawia sobie historyk, teoretyk literatury oraz osoba z wyczuciem (smakiem) estetycznym. Jego głównym instrumentem tworzenia jest słowo. Leonid Bilecki dokonał podziału szkół krytyki. Wyodrębnił cztery: formalno-poetyczną (inaczej zwaną klasyczną), historyczną, filologiczną i psychologiczną.

Ponieważ Rzeczpospolita Polska jest członkiem Unii Europejskiej oraz wchodzi w skład Strefy Schengen, należy mieć na uwadze, że wjazd na terytorium państwa reguluje częściowo prawo UE (pobyt tymczasowy) oraz ustawodawstwo polskie.